Niemiecki zasiłek rodzinny na dziecko, czyli Kindergeld, otrzymują rodzice lub opiekunowie dziecka. Jedyne, co muszą zrobić, to złożyć wniosek w Familienkasse.
Aby złożyć wniosek o Kindergeld w Familienkasse, trzeba:
- wypełnić Wniosek o zasiłek rodzinny (KG1),
- wypełnić Załącznik dziecko do wniosku o zasiłek rodzinny (KG1-AnK),
- a jeśli nie masz niemieckiego obywatelstwa także Załącznik EU do głównego wniosku o zasiłek rodzinny (KG1-AnEU).
Uwaga! Na wniosku o zasiłek rodzinny potrzebne są podpisy obu uprawnionych osób, zazwyczaj obojga rodziców.
Dodatkowo, jeśli jedno z rodziców pracuje w Niemczech, a drugie wraz z dziećmi mieszka w Polsce, potrzebne będą jeszcze dodatkowe zaświadczenia.
Dodatkowe dokumenty
Ponieważ nie można jednocześnie pobierać zasiłku na to samo dziecko i w Polsce, i w Niemczech, niemiecki urząd będzie chciał wiedzieć, czy rodzice/opiekunowie dziecka pobierają 500+ albo korzystają z innych form pomocy społecznej w Polsce.
Dlatego warto jak najszybciej wystąpić do urzędu gminy/dzielnicy/miasta o zaświadczenia o pobieraniu – lub nie – zasiłków na dziecko lub innych świadczeń społecznych.
Potrzebne będą także:
- odpisy skrócone aktu urodzenia dziecka i rodziców – najlepiej zamówić w urzędzie stanu cywilnego odpis międzynarodowy (koszt: 22 zł),
- odpis aktu małżeństwa (w przypadku osób rozwiedzionych orzeczenie sądowe) także w wersji wielojęzycznej,
- zaświadczenie o meldunku rodziców i dzieci na terenie Polski,
- zaświadczenie o meldunku na terenie Niemiec lub ostatni adres,
- zaświadczenie o zatrudnieniu w Niemczech lub odpis wpisu do rejestru działalności gospodarczej w Niemczech (Gewerberegister),
- ksero dokumentów osobistych rodziców.
Jeżeli dziecko ukończyło już 18. rok życia potrzebne będzie także oświadczenie o nauce (Schulbescheinigung) i ksero dowodu osobistego.
Warto też wysłać Familienkasse tłumaczenie dokumentów – większość będzie przecież wystawiona po polsku. Wystarczy zwykłe przełożenie treści na język niemiecki, nie musi to być żadne profesjonalne tłumaczenie ani tłumaczenie przysięgłe.
–